7 nejlepších tipů pro rychlejší hubnutí
- Autorem je Michal Konečný
Chcete rychle zhubnout přebytečnou tukovou hmotu ze svého břicha a nevíte jak na to? Chcete se cítit lépe a atraktivněji v letních měsících ? Chcete konečně zhubnout do své konfekční velikosti z mládí?
Tak právě teď je ta doba začít s redukční dietou.
Kalorický deficit
Ať už to je keto dieta, přerušovaný půst nebo carnivore, všechny tyto diety mají jedno společné a to je kalorický deficit. Kalorický deficit, záporná energetická bilance, oba tyto pojmy jsou synonymem pro výsledek rovnice energetický příjem je nižší než energetický výdej. Musíte jíst méně energie, než vydáme. Na druhou stranu, nesmíte jíst natolik málo, abyste se nedostali pod svůj bazální metabolismus, což je hodnota, která zabezpečuje zdravý chod těla. Je to minimum toho, co musíme přijmout.
Určitě je vhodné pochopit základy výživy a alespoň na pár týdnů si začít počítat energetický příjem. To, že nás to na škole neučili považuji za jednu z největších chyb školství, jelikož děti jí co jí jejich rodiče, a v tomto ohledu máme velké mezery. Pokud tomu nevěříte, přečtěte si tento článek, ve kterém zjistíte, že v porovnáním s Evropou jsme na tom s nadváhou a obezitou velice špatně. Tedy, jak se to vezme, jsme mezi TOP evropské státy, které mají nejvyšší výskyt obezity a v tomto ohledu určitě nechceme být mezi světovou špičkou.
Redukční dieta sestavená na míru
Kdybych si měl vybrat mezi cestou neustálého zkoušení různých nových redukčních diet, které jsou právě teď v módě, anebo bych se vydal lehčí, rychlejší, ale finančně náročnější cestou a konzultoval svoje cíle a sny s odborníkem na výživu, vybral bych si určitě tu druhou možnost. Díky Covid době jsem měl tu možnost si nastudovat hromadu informací pomocí online kurzů a tištěných publikací, a proto už je jenom na vás, kterého z odborníků oslovíte. Jestli to bude dlouhodobý poradce a trenér Aleš Lamka, supertrenér Robert Humpál z webu kulturistika.com anebo já, velký teoretik s notnou dávkou empatie, jelikož jsem si prošel právě tím, čím se potýkáte nejspíš i vy, a to je nevyhovující hmotnost – zkrátka obezita.
Ať už to je je jakkoli, rozhodně neoslovujte “poradce”, kteří posílají ctrl+c a ctrl+v jídelníčky a spíše vám uškodí, než aby vám pomohli a vysvětlili proč zařadili do jídelníčku následující pokrm a sdělili další informace nutné k pochopení individuálního nutričního plánu.
Dlouhodobě udržitelné stravovací návyky
Žádná rychlá drastická a univerzální dieta vám dlouhodobě nepomůže zhubnout. Na to určitě zapomeňte. Každý člověk je jiný a nemůže se spolehnout na jídelníček, který našel na internetu nebo v časopisu věnovaným fitness nadšencům. Každý z nás má jiný bazální metabolismus, energetický výdej, má jinou postavu, výšku, hmotnost, jiné zkušenosti s držením diet, historii sportovních aktivit, jinak spí, regeneruje de facto jinak žije.
Můžete držet jarní detoxy, ale zeptejte se sami sebe, zda vám to v dlouhodobém časovém horizontu pomůže anebo naopak neuškodí. 6 dní můžeme držet drastickou dietu, kde jste každý den nervózní, že si nemůžete dát na narozeninové oslavě chlebíček a sedmý den už to nevydržíte a vyjíte celou lednici. Je to o tom skloubit svůj životní styl s tím jaký máme cíl a nastavit určitý energetický příjem tak, abychom se dopracovali k vašemu požadavku, a právě s tím vám mohu pomoci.
Pravidelný pohyb
Podle světové zdravotnické organizace by každé dítě mělo provozovat fyzickou aktivitu jednu hodinu denně. Dospělý člověk by měl sportovat alespoň 4 hodiny týdně. Pro mě jako pro sportovce tělem, a hlavně duší, je to i tak, poměrně velká část volného času, zvláště když je venku mrazivé počasí. Položme si každý otázku, zda opravdu během toho jednoho týdně cíleně sportujeme.
Mezi fyzickou aktivitu patří chůze, běh, kolo, inline-brusle, plavání, silový trénink v posilovně, míčové sporty, stačí si vybrat ten sport, který tě baví a naplňuje. Mnoho z vás si může klást poměrně známou otázku sportem ku zdraví či trvalé invaliditě? Obecné rady na internetu nenahradí znalost skutečného stavu, a tak musíme sportovat s ohledem na to, v jaké fyzické kondici se nacházíme a jak na tom naše tělo je.
Kvalitní spánek
Na regeneraci, a tudíž i spánek se v minulosti tolik nedbalo. Nyní je doba, kdy je hrozně in mluvit o spánku a o modrém světle. Když se ubíráte ke spánku, máte v ložnici svítící červená světýlka z televize, pokud právě tedy není zapnutá, nevyvětranou místnost a mobil přímo u hlavy, a přesto se vám spí dobře? Možná by se vám mohlo spát ještě lépe, a tedy i lépe regenerovat.
Pojďme se podívat na vědeckou studii, která porovnává 2 skupiny, které drží stejnou dietu, ale jedna skupina spí 7,5 hodiny a druhá pouze 5,5 hodiny denně. Obě skupiny shodili tak měr stejné množství hmotnosti, ale jaká byla kvalita shozené hmotnosti?¹
Jedna z chyb této vědecké studie je to, že trvala pouze 14 dní. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí má s nedostatkem spánku problémy, je velmi možné, že mnoho lidí svádí nelehký boj, pokud jde o zlepšení složení svého těla. Jak to zlepšit?
Zkuste spát alespoň 7 hodin denně. Nejprve zkuste minimálně 6 hodin za noc a během dne jednu hodinu po obědě. Bohužel pokud je vaším cílem dostat se na minimální hodnotu tukové hmoty, která je ještě na zdravé hranici , budete muset svůj denní rozvrh trochu posunout, abyste měli dostatek spánku. Dobrý spánek ovlivňuje hormony, metabolismus, stres a dokonce i vaši chuť k jídlu. Všechny tyto aspekty hrají roli v transformaci vašeho složení těla. Skvělé je mít v ložnici čerstvý vzduch a vypnuté všechny přístroje, kteří mohou vyzařovat modré nebo zelené světlo.
Pozitivní mindset
V téhle době, zvláště když se na nás ze všech stran hrne covid, v televizi prakticky nic jiného není, a pokud ano, tak se jedná o smrt, znásilnění a zabití je potřeba tak trochu vypnout. Prostě to mít na salámu a začít svůj život, aniž by každou hodinou neřešil ten je v karanténě, tenhle zas pšiká, proč nemá roušku, když jde na oběd a další negativní zprávy.
Měli bychom se radovat z maličkostí. Kouknout se na svůj oblíbený film, uvařit si horké kakao nebo si přečíst knížku, ta, na kterou se zatím v naší knihovně pouze prášilo. Doporučuji zařadit do svého života pravidelné procházky do přírody.
Kdybyste každý den vstávali s 84 600 korunami na bankovním účtu. A každý den uprostřed noci by zmizely, i kdybyste je utratili nebo neutratili. A další den máte zase 84 600 korun, udělali byste všechno proto, abyste je utratili. Protože víte, že další den dostanete znovu 84 600 korun. Nechcete, aby tam něco zůstalo, vytěžíte z toho co nejvíce. Máte 84 600 sekund každý den. Proč plýtvat časem? Nepřenáší se do dalšího dne, nedostáváš úroky. Vezměte každý den a každý moment svého života a něco z toho vytěž, něco pozitivního.
Nesrovnávejte se s okolím
Největším omylem v režimu hubnutí je srovnávání s ostatními. Každý začínáme na jiné startovní pozici a každý kdo je nyní se svým tělem spokojený, musel ujít podobnou cestu jako čeká vás. Všechno není hned, pravděpodobně nezhubnete během prvního měsíce 10 kilogramů, ale určitě se budete cítit lépe, když budete vědět, jak se každým dnem zlepšujete a zkracujete délku své cesty k vytoužené postavě. Jednou z nejtěžších věcí na pochopení je to, že srovnávání s ostatními vás pouze brzdí a vyvolává nepříjemný stav vaší psychiky. Zapisujte si svoje výsledky měření hmotnosti nebo obvodu jakékoliv části vašeho těla a srovnávejte se pouze sami se sebou. Je to ten nejjednodušší a nejrychlejší směr k vysněnému cíli.
Shrnutí
Žádná rychlá drastická a univerzální dieta vám dlouhodobě nepomůže. Mezi nejdůležitější pilíře procesu hubnutí je dlouhodobě udržitelná redukční dieta sestavená odborníkem na základě kalorického deficitu, zařazení kvalitních potravin, zvýšená fyzická aktivita podpořená kvalitním spánkem. Dalšími důležitými prvky jsou jasná čistá pozitivní mysl a srovnávání se pouze se sebou.
Věřím, že jste si z článku něco odnesli a pokud máte nějaké otázky nebo potřebujete poradit, můžete se mi ozvat nebo se podívat na moje služby na mém webu. Když využijete mých služeb po přečtení tohoto článku, dostanete 15% slevu. Stačí uvést do zprávy kód “7TIPU”.
Reference:
1. Nedeltcehva, A. V., Kilkus, J. M., Imperial, J., Schoeller, D. A., & Penev, P. D. (2010). Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Annals of Internal Medicine, 153(7), str. 435-441.
Může se ti líbit
Pohybová příprava před silovým tréninkem v posilovně
- 2. 5. 2023
- Autorem je Michal Konečný
- v rubrice Blog