Proč není BMI jednoznačným ukazatelem obezity?
- Autorem je Michal Konečný
Nadváha a obezita, dvě slova, kterým se nedává taková pozornost, jakou by měla mít.
Určitě každý už se s těmito výrazy setkal, i kdyby jenom z kultovního seriálu z fotbalového prostředí trefně pojmenovaný jako Okresní přebor, kdy se v díle “Na váhu” novému trenérovi Božovi nezdála postava bývalého divizního snipera Jardy Kužela.
Nadváha a obezita s sebou nesou zdravotní rizika, ale jaký je mezi nimi rozdíl, jak se měří a co rozhoduje o tom, zda bychom to měli řešit sami, a nebo konzultovat situaci s odborníkem?
Nadváha a obezita jsou definovány jako abnormální hromadění tuků, které může poškodit zdraví. WHO definuje nadváhu jako BMI, které je vyšší 25. Obezita má hodnotu BMI větší než 30.
Tělesnou hmotnost podle BMI klasifikujeme:
- podvýživa do 18.5
- normální hmotnost 18,5 až 25
- nadváha 25 až 30
- obezita I. stupně (mírná) 30 až 35
- obezita II. stupně (střední) 35 až 40
- obezita III. stupně (morbidní) nad 40.¹
Je BMI správným měřítkem při posuzování nadváhy?
Pojďme se podívat na případ, kdy muž ve středním věku váží 95 kg s výškou 185 cm. Podle vzorce pro vypočítání BMI, který je hmotnost v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech, by měl náš muž BMI 27,86 – což značí nadváhu.
Oba muži na fotografii váží 95 kg a jsou stejně vysocí. Oba podle BMI mají nadváhu. Očividně muži nalevo byste to věřili, vyrýsovanému muži vpravo určitě ne. Důvodem je fakt, že výpočet BMI nezohledňuje procento tuku v těle.
Jaké další kritérium znamenající nadváhu existuje?
Obvod pasu. Geniální parametr toho, zda bychom si měli dát k obědu svíčkovou se šesti nebo raději kuřecí maso s bramborem a zeleninovým salátem.
Obvod pasu určující riziko kardiovaskulárních a metabolických problémů u mužů a žen:
Zvýšené riziko | Vysoké riziko |
ženy > 80 cm | ženy > 88 cm |
muži > 94 cm | muži > 102 cm |
Opět zase záleží na jednotlivci a jeho pocitech, zda se cítí ve svém těle komfortně a jestli nemění každý rok šatník, protože jeho konfekční velikost se neustále zvětšuje.
V jakých partiích se nejvíce hromadí tuk a můžeme zhubnout tuk pouze na určité části těla?
Podle rozložení ukládání tuku v těle rozlišujeme 2 typy. U androidního typu se hromadí tuk nejvíce v oblastech břicha a hrudníku, kdežto u gynoidního typu, který trápí více ženy, se tuk kumuluje v oblasti hýždí a stehen.²
Avšak pravdou je, že zhubnout tuk nahromaděný pouze v jedné oblasti je prakticky nemožný, pokud tedy nechceme podstoupit operační zákrok jako je liposukce. Jestliže chceme zhubnout pouze tuk na břiše, budeme muset celkově snížit celkové procento tuku v těle. Klíčem k úspěchu zhubnutí nahromaděného tuku kdekoliv na těle je kalorický deficit, pravidelné cvičení a kvalitní spánek.
A jak jsme na tom v rámci Evropy s nadváhou (BMI => 25) se můžete podívat na grafu (Eurostat, 2019)3
Patříme mezi země s nejvyšším výskytem nadváhy. Na opačné straně grafu se nachází Francie s Itálií, kde je jejich gastronomie vyhlášená. Očividně zde není žádná korelace mezi chutným jídlem a počtem lidí trpící nadváhou. Pro analýzu trendu jsem vybral data z roku 2014 a porovnal je s výstupem z roku 2019, a jak to pravděpodobně bude vypadat s nadváhou a obezitou v roce 2029 se můžeme podívat na dalším grafu.
Zde stojí za zmínku to, že za necelých 8 let bude jeden z pěti Chorvatů s normální hmotností a zbývající 4 budou trpět minimálně nadváhou. Dokážete si to představit? V Česku bude mírný propad tabulkou, ale stále patříme mezi top země.
Jak to můžeme změnit?
Prevencí onemocnění nadváhou a obezitou je pravidelná vyvážená strava, ideálně s poměrem 80:20, což značí 4 jídla, která obsahují komplexní sacharidy, plnohodnotné bílkoviny, kvalitní tuky a vlákninu a jedno jídlo, které takříkajíc pohladí duši. Nesmíme také zapomenout na dostatečný příjem vitamínů a minerálních látek. Pravidelný pohyb, který by měly mít děti jednu hodinu denně, dospívající 3-4 hodiny týdně. Dalším důležitým pilířem, na kterém musíme zapracovat je spánek, dlouhodobý a kvalitní spánek nám zajistí vhodné podmínky k hubnutí. Čtvrtým a posledním důležitým článkem je pozitivní myšlení aneb jak říkával Elbert Hubbard “Neberte život příliš vážně, stejně z něho nevyváznete živí.”.
Nechcete už přijít o žádný článek ohledně výživy a sportu obecně? Odebírejte můj newsletter. Stačí se přihlásit k odběru na konci článku.
Shrnutí:
V dnešním článku jsme se dozvěděli, co je to nadváha a obezita, jak se měří, kde se nejvíce ukládá tuk, proč má naše populace velký problém do budoucna a co dělat pro to, abychom předcházeli tomuto onemocnění, které se nyní považuje téměř za standard. Chlap bez břicha není chlap, žena bez pořádného zadku není žena.
Otázkou zůstává, co je ještě v pořádku a co už je za hranicí optimální hmotnosti. Pro mě stále nejdůležitějším kritériem zůstává to, jak se dotyčná osoba cítí ve svém těle a zda je spokojená s tím jak vypadá.
Věřím, že jste si z článku něco odnesli a pokud máte nějaké otázky nebo potřebujete poradit, můžete se mi ozvat nebo se podívat na moje služby na webu http://www.michalkonecny.cz
Reference:
1. WHO. Body mass index – BMI [online]. Dostupné z: https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/a-healthy-lifestyle/body-mass-index-bmi
2. NUTRIADAPT. Gynoidna versus androidna obezita [online]. Dostupné z: https://www.nutriadapt.sk/zaujimave-cteni/gynoidna-versus-androidna-obezita
3. EUROSTAT. Body mass index (BMI) by sex, age and educational attainment level [online]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/bookmark/6f21bd9e-cbe6-4467-9821-2050435af363?lang=en
4. SOOCURIOUS. Preview image Evolution of homo sapiens [online]. Dostupné z: https://soocurious.com/
Může se ti líbit
Pohybová příprava před silovým tréninkem v posilovně
- 2. 5. 2023
- Autorem je Michal Konečný
- v rubrice Blog